Köp biljetter och säsongskort här

Skyttekung skriver på för Boltic

2025-04-11 10:54

Skarpskytten Gustav Eriksson blir Boltics tredje nyförvärv inför återkomsten till Elitserien. Han kommer närmast från Ready i norska ligan, där han varit skyttekung tre av de fyra senaste åren.

Den talangfulle anfallaren hoppas bidra med mycket nu när Boltic tar steget upp i Elitserien. 

- Boltic är en fin förening med en fantastisk historia, att nu få chansen att hjälpa klubben i högsta serien känns som en härlig utmaning. Jag har haft många bra samtal med Henrik Lövendal, sportchef och Jesper Bryngelsson som tror att mina kvalitéer kan vara med och göra laget bättre. 

- Jag ska försöka bidra med hårt jobb i defensiven, i offensiven ska jag försöka att erbjuda ett djupledspel både efter isen och luften. Jag är en ganska klassisk "fotbollsnia" som alltid försöker att vara så nära motståndarnas mål som möjligt och älskar boxspelet. 

Åren i Norge har gett Gustav mycket där han kunnat växa i rollen som spelare men även sportchef

-Jag tar såklart med mig massor från Norge och Ready. Att få ha varit med på resan och fått norsk bandy att lyfta lite har varit jättekul. Jag är tacksam för att jag fick en sån krävande roll som både ung och oprövad sportchef. Som spelare har jag vässat till mina styrkor ännu mer. Framförallt vuxit mentalt till skillnad mot den unga talangen jag var när jag lämnade Sverige. 

Boltic har klivit upp i Elitserien. Med det kommer utmaningar, men Gustav tror Boltic kommer vara ett tufft lag att möta i vinter

- Såklart är det en stor utmaning att vara nykomlingar i en så bra serie som Elitserien är. Men det gäller att gilla läget och förbereda sig gott. Vi ska fortsätta att bygga vidare på den defensiven som Bryngelsson och laget satt i fjol. Då har vi en god start redan där. Det ska vara tufft att möta Boltic, och vi ska kriga för varenda meter där ute på isen. 

Varmt välkommen till Karlstad och Boltic!

Nyhetsarkiv

Länsförsäkringar
JustNu
Specsavers
Svetsbutiken
Ninetech
Handelsboden
ICA Skåre
Allians
Elms
ICA Fanfaren
Lindströms
Beijer Bygg
Företagssalongen
Sibylla
ICA Maxi
BRA Bygg
ICA Kärnan
Löfbergs
Wafab
Elon
Infrakraft