Köp biljetter och säsongskort här
Idrottsföreningen Boltic logo
Idrottsföreningen Boltic
Fotboll

"En fantastisk upplevelse att spela med i ryggen"
2025-11-08 09:10

Retromatch idag hemma mot Vetlanda kl 14.00. Samma lag som stod för motståndet 1995, när Boltic senast tog SM-guld. Vi har pratat med assisterande tränaren Joakim Larsson, som gjorde mål senast Boltic besegrade Vetlanda i elitserien. 

 

Vad minns du från din spelarkarriär?

– Många roliga matcher och minnen med spelare som en har haft, som man fortfarande träffar på ibland, det är nog helheten där och att man har spelat med många bra spelare.

Vi svänger där in på årets säsong och snackar med ett av förvärven Gustav Eriksson som hämtades från norska Ready, med rötter i Köping. Han får beskriva inledningen av säsongen.

– Det har varit kul, Karlstad är en fin stad och Boltic är en förening med mycket gott folk runt om. Det har varit bra sportsligt och vi har kommit igång på ett ganska bra sätt ändå. Det är klart att vi hade velat haft någon mer poäng med oss i bagaget, men någonstans har vi gjort bra matcher och prestationer.

– Vi får jobba vidare och inte lägga oss ner och dö.

Joakim Larsson får säga några ord om Gustav.

– Han visade senast att han är en vass målskytt, som alltid ligger och hotar, det är viktigt komponent för oss att göra mål. Vi har gjort lite för lite än så länge, nu är vi nog på gång.

 

Apropå bra prestationer, arbete, Broberg Söderhamn senast, vad fram för allt ska laget ta med sig från den?

– Vi gör kanske vår bästa match offensivt sett under hela säsongen, jag tycker bollen går bra, vi skapar målchanser och är frejdiga. I det positiva finns det negativa saker, då går vi med lite mer folk och det blir ytor för motståndarna, det måste vi sätta oss ner och prata lite om.

– Så vi kan få till båda delarna på ett bra sätt i samma matcher, säger Gustav Eriksson.

Joakim Larsson är inne på samma.

– Lite synd, vi kvitterade 5-5 med fem minuter kvar, då spelade vi ändå bra, synd att vi inte kunde stänga igen sista minuterna. Där var vi värda en poäng.

 

Vetlanda har vi stött på två gånger, dels första försäsongsmatchen 6–6 men även i cupen, 3–8.

– Vetlanda är ett lag som vi har fått lärt känna ganska bra här under öppningen av säsongen. Det blir en rolig match, bra lag med en massa landslagsspelare, dom har verkligen haft en uppåtgående trend, bra form, vi måste verkligen vara på tårna och göra en bra match.

         Speciellt defensivt och hitta tillbaka till den strukturen som vi har satt där. Får vi till det kan det bli en rolig lördag på Tingvalla.

 

Gustav, vad bidrar Joakim med som ledare?

– Jocke är en go gubbe som ser till att alla har det bra, prövar och försöker sprida lite lugn och ro under annars en hektisk vardag för oss alla både på fältet ute på träning och i matchsituationer. Jocke är viktigt för att gruppdynamiken ska fungera på ett bra sätt.

 

Vad har du att säga om stödet från sidan?

– Utan Boltic Blues hade vi kanske inte haft några poäng i år, höll jag på att säga. Dom är väldigt viktiga för oss, det blir som en extra spelare i ryggen. Vi hoppas att dom orkar fortsätta möta upp och heja fram oss till ytterligare poäng. Det har varit en fantastisk upplevelse för mig som inte är här ifrån att spela med i ryggen.

Vi låter Joakim Larsson avrunda försnacket.

 

Vad behövs för att det ska kunna bli poäng idag?

– Vi behöver göra som vi har gjort förut, ha en stark defensiv och sedan gäller det i vår offensiv spela rätt. Vetlanda är duktiga skridskoåkare både offensivt och defensivt. Det gäller att spela rätt på dom och inte bjuda in till så dom får utnyttja sin skridskoåkning.

 

Kan ni inte närvara på plats sänder Sportexpressen matchen; https://livesport.expressen.se/livestream/s-if-boltic-vetlanda-bk-ynad5


Nyhetsarkiv
Sirius straffade Boltic2025-10-22 09:30
"Vi spelar utan press"2025-10-10 11:04
ÅRSMÖTE2025-05-23 09:15
Tage Vallmar förlänger2025-03-27 14:02
Filip Ljus förlänger2025-03-26 11:36
Vi är tillbaka!2025-02-12 08:56
Penninglotten2025-02-07 10:21
TOPPMATCH TILL HELGEN2025-01-08 21:29
HEMMAMATCH 5 JANUARI2025-01-02 17:50
HEMMAMATCH 21 DECEMBER2024-12-17 20:01
GRATISMATCH2024-12-10 11:24
GRATISMATCH 14 DECEMBER2024-12-07 10:02
BILDER BOLTIC - TRANÅS2024-12-05 09:37
HEMMAMATCH LÖRDAG 2024-11-29 09:44
Köp Bolticförkläde!2024-11-11 15:05
VÄSKFÖRBUD 2024-11-11 11:59
Köp säsongskort!2024-10-16 18:50
2024-10-14 16:44
Sponsorer